Bota

Mbi 11 mijë raste brenda ditës, Rusia kalon Gjermaninë dhe Francën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:20 - 07/05/20 |
Al Do

Numri i rasteve me koronavirus në Rusi ka kapërcyer atë në Francë dhe Gjermani për t’u bërë i pesti më i lartë në botë pas një rritjeje rekord në 24 orët e fundit.

Shifra zyrtare shkoi në 177.160 të infektuar pasi numri i rasteve të reja të koronavirusit u rrit me 11,231 në 24 orët e fundit.

Kryetari i Bashkisë së Moskës tha se shifra e vërtetë është shumë më e lartë.

Më shumë se gjysma e të gjitha rasteve dhe vdekjeve në Rusi janë në Moskë, ku të enjten u raportuan shifra rekord prej 6.703 rastesh të reja, duke e çuar në total zyrtarin në 92.676.

Por kryetari i Moskës Sergei Sobyanin tha se numri i vërtetë i rasteve në kryeqytetin rus ishte rreth 300,000, ose më shumë se trefishi i shifrës zyrtare.

Sobyanin, një aleat i ngushtë i presidentit Vladimir Putin, tha se numri i rasteve po rritet ndjeshëm sepse autoritetet kishin dyfishuar sasinë e testeve që po kryenin në Moskë.

Në mbarë vendin, Rusia thotë se ka kryer mbi 4.8 milion teste.

“Fakti që ne kemi identifikuar kaq shumë njerëz të sëmurë është një plus i madh, jo një minus,” tha Sobyanin për televizionin shtetëror. Identifikimi i njerëzve që ishin infektuar do të thoshte se ata mund të karantinohen dhe përhapja e virusit u ngadalësua, tha ai. /Opinion.al

Pas