Aktualitet

Mbeten të ulëta infektimet nga COVID-19, shënohen 3 viktima në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:02 - 13/05/21 |
Opi Nion

Shqipëria vijon të shënojë një rënie të numrit të infektimeve nga Covid 19. Ministria e Shëndetësisë në raportimin e fundit bën me dije se gjatë 24 orëve janë regjistruar 45 raste të reja nga 2,596 testime të kryera.

Ndërkohë, 3 persona kanë humbur jetën si pasojë e sëmundjes. Viktimat e 24 orëve të fundit janë në Gjirkoastër, Shkodër dhe Gramsh, të moshave 60-87 vjeç.

Rastet e reja janë regjistruar 11 raste në Tiranë, 6 raste në Shkodër, 4 raste Korçë, Devoll,  3 raste në Librazhd, Pogradec, 2 raste në Vlorë, Sarandë, Skrapar, 1 rast në Durrës, Fier, Elbasan, Mirditë, Tropojë, Kolonjë, Gramsh, Pustec.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 1,050 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 121,122 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 86 pacientë, 7 në terapi intensive, nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.

Statistika (13 Maj 2021)

Raste të reja ditore         45
Të shëruar në 24 orë      1,050
Të shtruar në spitale      86
Humbje jete në 24 orë   3
Testime ditore                2,596

Testime totale            668,531
Raste pozitive             131,890
Raste të shëruara        121,122
Raste Aktive                  8,342
Humbje jete                  2,426

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë         6,798
Shkodër       268
Fier               195
Korçë            206
Gjirokastër   200
Durrës          129
Vlorë             151
Elbasan        117
Lezhë           100
Berat             83
Dibër             47
Kukës           48

 

Pas