Sociale

Masat kundër Covid, Inspektoriati Shëndetësor gjoba në lokale dhe markete


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:44 - 18/06/20 |
Opi Nion

Shqipëria vijon të shënojë shifra të larta të personave të prekur nga COVID-19 në ditët që shoqëruan hapjen. Ndërkohë gjithmonë e më shumë po shihet mosrespektim i rregullave të distancimit social, ndërsa qytetarët lëvizin pa maska në ambientet publike.

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor në 24 orët e fundit ka realizuar 1661 inspektime duke gjobitur 16 subjekte, që mësohet se janë konstatuar në shkelje. Masa me gjobë janë marrë për 8 bar-kafe, restorante; 2 masa administrative për furra buke, 2 masa administrative për farmaci, dhe 4 masa për markete, grumbullime dhe qendër estetike. Në mënyrë të vazhdueshme Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka bërë thirrje për respektim të distancimit social, ndërkohë që shifrat më të larta të prekurve raportohen në institucione dhe pranë QSUT./Opinion.al

 

Pas