Bota

Maqedonia e Veriut do të furnizojë Ukrainën me tanke dhe aeroplanëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:56 - 06/08/22 |
Opi Nion

Maqedonia e Veriut ka rënë dakord të furnizojë Ukrainën me tanke dhe avionë. Lajmin e ka konfirmuar Mykhailo Podolyak, ndihmësi i presidentit ukrainas.

Më parë u raportua se Maqedonia e Veriut do të furnizonte tanke të epokës sovjetike, por nuk përmendej dërgesa e avionëve.

“Shumë kombe po tregojnë më shumë guxim sot se gjysma e G20. Ashtu si Maqedonia e Veriut, duke i dhënë Ukrainës mbështetjenë formën e tankeve dhe avionëve,”-tha zoti Podolyak.

Ndërkohë, kujtojmë se ashtu sikurse ia premtoi në konferencën e donatorëve, qeveria shqiptare ka miratuar vendimin për t’i dhuruar 1 milion euro ndihmë Ukrainës.

Pas