Rajoni

Maqedonia e Veriut dëbon edhe 6 diplomatë rusë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:39 - 15/04/22 |
Opi Nion

Maqedonia e Veriut dëbon edhe gjashtë diplomatë nga Ambasada ruse në Shkup. Ata janë shpallur si persona të padëshiruar.

Ministria e Jashtme ka njoftuar se në bisedë është thirrur ambasadori rus në vend, Sergej Bazdnikin, të cilit i është ndarë notë diplomatike me të cilën diplomatët janë shpallur si “persona non grata”

“Në bazë të informacioneve që janë marrë nga organet kompetente, diplomatët e apostrofuar kanë kryer aktivitete që janë në kundërshtim me Konventën e Vjenës për marrëdhënie diplomatike dhe do të duhet që brenda pesë ditëve të largohen nga territori RMV-së”

Ky është dëbimi i dytë i diplomatëve rus për më pak se një muaj. Nga fundi i Marsit ishin dëbuar pesë të tjerë. Për arsyen se diplomatët rus kishin dalë jashtë aktiviteteve të tyre diplomatike.

Para dy dëbimeve të fundit, që përfshinë 11 diplomatë, sipas listës në ueb-faqen e Ambasadës ruse, në vendin tonë janë paraqitur 19 diplomatë nga Rusia, duke llogaritur edhe Ambasadorin e Federatës ruse në Shkup, Segej Bazdnikin.

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Rusia shpalli Maqedoninë e Veriut si vend armiqësor, pasi vendi iu bashkangjit sanksioneve të BE-së.

Vitin e kaluar, dy diplomatë rus u shpallën të padëshiruar, njëri gajtë muajit Maj, kurse tjetri në Gusht dhe u dëbuan nga Maqedonia e Veriut.

Në të dyja rastet, Rusia reagoi me masa reciproke duke dëbuar diplomatë të RMV-së nga Moska.

Pas