Kryesore

Manastirliu: Në vend asnjë rast me variantin Delta, jemi në alert


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:16 - 01/07/21 |
Opi Nion

Shqipëri nuk regjistron ende asnjë rast të variantit Delta të koronavirusit. Lajmi është bërë i ditur nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu gjatë seancës plenare të ditës së sotme.

Gjatë fjalës së saj nga foltorja e Kuvendit, Manastiliut theksoi se nuk duhet ulur vigjilenca, ndërsa ka shtuar se institucionet shëndetësore vijojnë të jenë në alert për këtë variant të ri që rezulton të jetë më i ashpër se varianti normal i koronavirusit.

“Shqipëria po kalon një situatë të qëndrueshme shkaktuar nga SARAS-COV2. Kjo reflekton fushatën e vaksinimit dhe nga masat që kemi ndjekur. Përmbyllëm dy ditë të hapur vaksinimi plus 18 vjeç, dhe mbi 17 mijë qytetarë janë vaksinuar për herë të parë. Po ecim me ritme të mira. Sa i takon dozave të dyta janë mbi 400 mijë qytetarë që janë të vaksinuar. Ja kemi dalë që të përmbushim një objektiv dhe po vijojmë me vaksinimet në territor. Sot sjellim në Kuvend një tjetër kontratë për vaksinat, me kompaninë Pfizer ku do të sigurojmë mbi 1 mln doza vaksinash.

Gjatë Sezoni të verës do vijojmë me fushatë intensive dhe me vaksinimet në shtëpi për të pamundurit. Është e vërtetë që situata në vendin tonë ka tregues pozitiv prej 15 javësh, me një rënie të qëndrueshme të të gjithë indikatorëve. Por ka një alert, që është alerti për shkak të variantit të ri Delta, që është identifikuar në vendet e Rajonit. Nga OBSH vlerësohet si variant i ri që ka ngjallur shqetësim. Ndaj kërkohet një kujdes maksimal. Në  Shqipëri nuk kemi asnjë rast me variantin Delta. Ne do të ndjekim rekomandimet e ekspertëve. Nga sot zgjatet ora policore deri ne orën 00:00.”, tha ajo.

Pas