Aktualitet

Mali, terroristët u kërkojnë pengjeve të recitojnë Kuranin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 01:00 - 21/11/15 |
b.f

Bamako, Mali – Të paktën dy persona të armatosur sulmuan një hotel të quajtur  Radisson Blu në kryeqytetin e Malit, të premten në mëngjes. 140 persona që ndodheshin në hotel dhe 30 pjesëtarë të stafit u mbajtën peng për disa orë.

Numri i viktimave është ende i paqartë, por menaxheri i hotelit tha se dyshohet se tre persona kanë vdekur. Personat e armatosur kanë liruar pengjet e besimit myslimanë dhe kanë mbajtur vetëm jo myslimanët.

Kassim Traoré, një gazetar nga Mali tha se sulmuesit u kërkuan pengjeve të recitojnë pjesë nga kurani për të vertetuar përkatësinë e tyre fetare.

Hoteli është një vend i frekuentuar nga të huajt që qëndrojnë në Bamako. Mes personave që u morën peng kishte franceze dhe amerikan.

.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas