-Shëndeti

Make-up i Halloween, ja problemet që shkakton në lëkurë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:21 - 24/10/15 |
root

Për festën e Halloween të gjithëve iu pëlqen të transformohen në personazhe të frikshëm, të paktën për një ditë. Por sipas dermatologëve ky make-up i rënduar, qoftë edhe për një ditë shkakton probleme në lëkurën tuaj. Sipas Dr Macrene Alexiades-Armenakas, njëkohësisht profesoreshë e Universitetit Yale të Mjekësisë, një grim i rënduar shkakton akne të jashtme, reaksione të ndryshme, por edhe sëmundje të tjera që mund të zgjasin për një kohë të gjatë… Sipas specialistëve duke qenë se produketet e grimit që përdoren për këtë lloj feste, janë të një cilësie jo të mirë dhe kanë padyshim kimikate, që shkaktojnë edhe kancerin në lëkurë…Dangerous: The doctor says that phthalates, which are found in most of the products, are associated with breast cancer. They have also been linked to birth defects and fertility issues

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas