Bota

Macron përshëndet Bullgarinë:Shumë herët për të shpallur fitoren, duhet ende punëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:39 - 24/06/22 |
Opi Nion

Presidenti francez, Emmanuel Macron përshëndeti parlamentin e Bullgarisë për mbështetjen që i dha formulës së tij për zhbllokimin e negociatave të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë.

Pas përfundimit të samitit të BE-së, Macron nënvizoi se është herët për të shpallur fitore dhe u zotua t’i shkonte deri në fund zgjidhjes së këtij ngërçi mes Sofjes dhe Shkupit.

“Dëshiroj të përgëzoj Parlamentin e Bullgarisë për votimin e sotëm, i cili i hap rrugën heqjes së vetos për fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe po ashtu edhe me Shqipërinë. Në orët në vijim do të vazhdojmë me punën e nevojshme teknike dhe shkëmbim mendimesh me partnerët tanë nga Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut për të zyrtarizuar një marrëveshje. Makineria diplomatike është e gatshme të përpunojë gjithçka që do të arrihet. Ka ende punë për të bërë, është shumë herët për të shpallur ‘fitore’, por ky përparim është vërtet domethënës”, shkruan Macron.

Pas