Bota

Lukashenko fitues me 80%, përplasje dhe 200 të arrestuar në Bjellorusi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:57 - 10/08/20 |
Opi Nion

Një i vdekur, duzina me të plagosur dhe të paktën 200 të arrestuar. Është ky bilanci ende i pjesshëm, i një nate përplasjesh në Bjellorusi, pas daljes së rezultatit të zgjedhjeve. Lajmi bëhet i ditur nga qendra për të drejtat njerëzore Vesna, që citon media të ndryshme vendase.

Sipas të dhënave të para të bëra publike nga Komisioni Qendor i Zgjedhjeve, presidenti  detyrë Alexander Lukashenko ka fituar 80,23% të votave, Svetlana Tikhanovskaya ka 9,90% dhe tre kandidatët e tjerë kanë më pak se 2% të votave, por opozita e ka kundërshtuar këtë rezultat.

Polonia ka kërkuar një ndërhyrje europiane në Bjellorusi, ndërkohë që presidenti rus Vladimir Putin e ka përshëndetur Lukashenkon për fitoren./Opinion.al

Pas