Bota

Lufta Ukrainë-Rusi vazhdon, ambasadori i SHBA-ve në Moskë i jep fund karrierësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:26 - 04/09/22 |
Opi Nion

Ambasadori i SHBA-së në Rusi, John Sullivan, i dha fund mandatit të tij si kryediplomati amerikan në Moskë të dielën pas gati tre vjetësh, që përfshinte administratat Trump dhe Biden. Lajmi u bë i ditur nga ambasada.

Largimi i tij vjen pasi lufta e Rusisë me Ukrainën është në muajin e shtatë.Karriera e tij katër dekadash në shërbimin publik përfshinte postime si zëvendëssekretar i shtetit dhe poste të larta në departamentet e Drejtësisë, Mbrojtjes dhe Tregtisë.

Elizabeth Rood, zëvendës shefja e misionit në Rusi, do të jetë diplomatja më e lartë amerikane në Moskë derisa një pasardhës i emëruar nga Presidenti Joe Biden të zëvendësojë Sullivan.

Të shtunën, Sullivan mori pjesë në një ceremoni lamtumire në Moskë për ish-presidentin sovjetik Mikhail Gorbachev, i cili ndërroi jetë të martën.

Largimi vjen pasi marrëdhëniet SHBA-Rusi mbeten të tensionuara. Që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt, lufta është ngadalësuar deri në fund me të dyja palët duke shkëmbyer sulme luftarake dhe përparime të vogla në lindje dhe jug. Si Rusia ashtu edhe Ukraina kanë parë mijëra trupa të vrarë dhe të plagosur, ndërsa bombardimet ruse të qyteteve kanë vrarë civilë të pafajshëm.

SHBA ka vendosur sanksione të shumta ndaj Rusisë dhe ka ofruar ndihmë ushtarake në vlerë miliarda dollarë për Ukrainën, duke u zhvendosur në një strategji mbështetjeje afatgjatë në javët e fundit.

Në prill 2021, Sullivan u kthye në SHBA për konsultime pasi zyrtarët në Moskë “sugjeruan” që ai të ndiqte shembullin e ambasadorit rus në Uashington, i cili u tërhoq nga Uashingtoni pasi Biden e përshkroi presidentin rus Vladimir Putin si një “vrasës”.

Sullivan u emërua nga Presidenti Donald Trump dhe u konfirmua nga Senati me mbështetje të fortë dypartiake si ambasador në Rusi në dhjetor 2019. Biden i kërkoi atij të qëndronte në këtë post kur Biden mori detyrën vitin e kaluar./Opinion.al

 

Pas