Bota

Nesër shpallet kryeministri i Britanisë, ja çfarë premton Liz Truss nëse fitonBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:36 - 04/09/22 |
Opi Nion

Kandidatja për kryeministre e Britanisë, Liz Truss ka premtuar se do të shpallë një plan për t’u marrë me kostot e larta të energjisë brenda një jave nëse bëhet kryeministre të martën.

Lidershipi i konservatorëve, i preferuari sipas anketuesve, i tha Laura Kuenssberg të BBC-së se do të “vepronte menjëherë” për të ndihmuar me faturat. Megjithatë, ajo nuk dha detaje, duke thënë se asaj do t’i duhet kohë fillimisht në mënyrë që të finalizojë propozimet e sakta. Ndërkohë, nga ana tjetër, rivali i saj Rishi Sunak tha se ai do të jepte pagesa për më të varfërit.

Një nga dy pretendentët do të shpallet si udhëheqësi i ardhshëm i Tory të hënën dhe do të zëvendësojë Boris Johnson në Doëning Street të martën. Ata janë vënë nën presion për të shpjeguar se si do të mbronin familjet me faturat që janë në rritje, si dhe si do të ndihmonin bizneset, të cilat nuk mbulohen nga kufiri i çmimeve të brendshëme.

Për BBC,sekretarja e Jashtme Liz Truss tha se veprimi mbi faturat e energjisë do të ishte “jetik” për njerëzit dhe ekonominë. Ajo shtoi se mbështetja e mëtejshme do të duhet të shkojë paralelisht  me një plan për të rritur furnizimet e brendshme të energjisë, duke argumentuar se Mbretëria e Bashkuar ishte bërë shumë e varur nga çmimet ndërkombëtare të energjisë.

Ndërsa,Sunak tha se pagesat e mëtejshme të energjisë për pensionistët dhe ata me pagë të ulët, përtej atyre që ai shpalli si kancelar, duhet të synojnë pensionistët dhe ata me pagë të ulët. Ai ka argumentuar se ulja e sugjeruar e tij në TVSH në faturat e energjisë do të ofronte gjithashtu një ndihmë për të gjithë.

Ai tha gjithashtu se nuk mund të përjashtonte mundësinë e ndërprerjeve gjatë dimrit për furnizimet me racion, pasi situata ishte serioze.

“Sigurisht që ne nuk duam të jemi në atë situatë, por mendoj se është e rëndësishme të mos e përjashtojmë”, shtoi ai.

Ndërkaq,Truss ka premtuar të japë rreth 30 miliardë paund ulje taksash në një buxhet emergjent më vonë këtë muaj nëse fiton, duke përfshirë një ndryshim të rritjes së prillit në National Insurance./Opinion.al

Pas