Bota

Lufta në Ukrainë, Zelensky: Raketat ruse shkatërruan aeroportin e Vinnytsia


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:46 - 06/03/22 |
Opi Nion

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të dielën se aeroporti në Vynnytsia është shkatërruar.

Zelensky, në një video të postuar në Tëitter, thotë: “Unë u informova vetëm tani për një sulm me raketë në aeroportin Vynnytsia. 8 raketa janë hedhur atje. Kundër Vynnytsia-s tonë paqësore dhe zemërmirë, e cila kurrë nuk e ka kërcënuar Rusinë në asnjë moment. Një sulm me raketë – mizor dhe cinik. Aeroporti është shkatërruar plotësisht.”

“Ata vazhdojnë të shkatërrojnë infrastrukturën tonë, jetën tonë që kemi ndërtuar dhe prindërit tanë, gjyshërit, shumë breza ukrainasish”-vijoi Zelensky.

Pas