Bota

Lufta në Ukrainë/Inteligjenca britanike: Strategjia e Rusisë si në Siri e Çeçeni


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:51 - 06/03/22 |
Opi Nion

Lufta në Ukrainë ka hyrë tashmë në ditën e 11-të të saj. Ndërkohë vijon bombardimi ndaj zonave të populluara në Ukrainë. Sipas Inteligjencës britanike kjo mënyrë luftimi është një përpjekje për të thyer moralin e ukrainasve.

Në raportin e saj të përditshëm të inteligjencës, Ministria e Mbrojtjes thotë se forca e rezistencës së Ukrainë vazhdon të befasojë Rusinë, e cila është përgjigjur duke synuar qytete duke përfshirë Kharkiv, Chernihiv dhe Mariupol.

Inteligjenca britanike krahason strategjinë e Rusisë me fushatat e saj në Siri në vitin 2016 dhe Çeçeni në vitin 1999, kur ushtria ruse kreu bombardime intensive në zonat e banuara.

Pas