Aktualitet

Lista e bardhë/plani i Britanisë: Azilkërkuesit nga Shqipëria do dëbohen brenda 10 ditëshBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:41 - 29/11/22 |
Opi Nion

Të gjithë azilkërkuesit që mbërrijnë në Britaninë e Madhe nga vendet që konsiderohen të sigurta nga Ministria e Brendshme britanike do të depërtohen më shpejt si pjesë e planeve për të luftuar krizën e emigrantëve në Kanal, raportojnë mediat britanike.

Suella Braverman, sekretarja e brendshme britanike, po kërkon të rikthejë një listë të vendeve të përcaktuara “të sigurta”, për qytetarët e të cilave kërkesat për azil konsiderohen kryesisht si të pabaza. Emigrantëve që iu refuzohet kërkesa për azil nuk do të kenë të drejtë të apelojnë.

Lista do të edhe përfshijë Shqipërinë, kombësinë që ka llogaritur numrin më të madh të kalimit të emigrantëve me varka të vogla përgjatë Kanalit këtë vit me më shumë se 12,000 nga 43,000 mbërritjet.

Sipas mediave britanike, Home Office po kërkon të imitojë një politikë të kryer nga qeveria Laburiste në fillim të viteve 2000, me të cilën ajo trajtonte kërkesat për azil, nga vendet e ashtuquajtura “lista e bardhë” brenda dhjetë ditësh.

Lista ekziston në Britani, por nuk është përdorur kohët e fundit për shkak të sfidave ligjore.

Ajo përfshin të gjitha vendet si Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Moldavia, Bosnjë dhe Hercegovina, Serbia, Mali i Zi, India, Mongolia, Afrika e Jugut, Koreja e Jugut dhe një numër vendesh të Amerikës së Jugut.

Kërkesat për azil nga vendet e mësipërme do të konsiderohen ‘të pabazuara’ sipas planeve, përveç nëse ekziston një arsye specifike për pranimin e tyre.

Planet janë pjesë e përpjekjeve të zonjës Braverman për të ulur numrin e njerëzve që kalojnë kanalin me varka të vogla të rrezikshme, shpesh të dërguara nga trafikantët.

Ndryshimi në qasje do të thjeshtonte gjithashtu procesin e shqyrtimit të kërkesave për azil, ku një kërkesë zakonisht zgjat më shumë se një vit.

Pas