Kryesore

Ligji “Antishpifje”, Presidenca: Venecia konfirmoi qëndrimin e Metës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:04 - 05/06/20 |
el ida

Presidenca ka reaguar lidhur me draft-opinionin e Venecias duke theksuar se ka konfirmuar qëndrimin e drejtë të Presidentit Meta për paketën “anti-shpifje”.

Me një postim në rrjete sociale, zëdhënësi i kreut të shtetit, Tedi Blushi shkruan se pa garantuar lirinë e shprehjes nuk ka demokraci dhe nuk mund të ketë çelje të negociatave për anëtarësim.

“Ashtu sikundër pritej, Komisioni i Venecias ka konfirmuar qëndrimin e drejtë të Presidentit të Republikës Sh.T.Z Ilir Meta për paketën anti-kushtetuese të ligjeve “anti-shpifje”.

Siç është sqaruar edhe me dekretet e Presidentit Meta, këto ligje jo vetëm që nuk janë në harmoni, por bien në kundërshtim me:

– Parimet themelore kushtetuese të ndërtimit të një shteti demokratik, sigurisë juridike dhe të proporcionalitetit;
– Dispozitat kushtetuese që mbrojnë të drejtën e lirisë së shprehjes, të lirisë së shtypit dhe të drejtës së informimit;
– Jurisprudencën e Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Shqipërisë, vendimet e së cilës përbëjnë norma të detyrueshme për zbatim;
– Nuk janë në harmoni me standartet e Konventës Evropiane të të Drejtave të Njeriut;
– Nuk janë në harmoni me jurisprudencën e Gjykatës Europianë të të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ)
Pa garantuar lirinë e shprehjes nuk ka demokraci dhe nuk mund të ketë çelje të negociatave për anëtarësim.”, shkruan Blushi.

Komisioni i Venecias i ka sugjeruar qeverisë shqiptare të rishikojë paketën antishpifja pasi sipas tyre draft-amendamentet e ligjit janë të pa zbatueshme në variantin aktual.

Në draft-opinionin e Venecias të zbardhur nga A2CNN thuhet se ligji vuan nga paqartësitë dhe mund të ketë një efekt frenues të fjalës së lirë dhe fjalimit politik në Shqipëri./Opinion.al

Pas