Bota

Lia e majmunit/U shënuan viktimat e para, OBSH: Priten më shumë vdekje në EuropëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:34 - 30/07/22 |
Opi Nion

Brazili dhe Spanja kanë raportuar vdekjet e tyre të para nga lija e majmunëve.

Një burrë 41-vjeçar në Brazil u bë rasti i parë i vdekjes nga virusi jashtë Afrikës, ndërsa Spanja njoftoi dy vdekje menjëherë, duke shënuar rastet e para të viktimave në Evropë.

Javën e kaluar, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e shpalli shpërthimin e lisë së majmunëve një emergjencë globale shëndetësore. Por infeksionet janë zakonisht të lehta dhe rreziku për popullatën e përgjithshme është i ulët.

Ndërkohë, zyra evropiane e Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka paralajmëruar se mund të priten më shumë vdekje të lidhura me linë e majmunëve, ndërsa theksoi se komplikimet e rënda ishin ende të rralla.

“Me përhapjen e vazhdueshme të lisë së majmunëve në Evropë, ne do të presim të shohim më shumë vdekje”, tha Catherine Smallwood, Zyrtare e Lartë e Emergjencave në OBSH për Evropën, në një deklaratë të shtunën.

Smallwood theksoi se qëllimi duhet të jetë “ndërprerja e shpejtë e transmetimit në Evropë dhe ndalimi i këtij shpërthimi”.

Megjithatë, Smallwood theksoi se në shumicën e rasteve sëmundja shërohet vetë pa pasur nevojë për trajtim.

“Njoftimi i vdekjeve për shkak të lisë së majmunëve nuk ndryshon vlerësimin tonë për shpërthimin në Evropë. Ne e dimë se megjithëse vetëkufizohet në shumicën e rasteve, lija e majmunëve mund të shkaktojë komplikime të rënda,” vuri në dukje Smallwood.

Virusi i lisë së majmunit është anëtar i së njëjtës familje virusesh si lija, megjithëse është shumë më pak i rëndë dhe ekspertët thonë se shanset për infektim janë të ulëta. Ndodh kryesisht në pjesë të largëta të vendeve të Afrikës Qendrore dhe Perëndimore, pranë pyjeve tropikale të shiut.

Zyrtarët shëndetësorë po rekomandojnë që njerëzve në rrezik më të lartë të ekspozimit ndaj virusit – duke përfshirë meshkujt homoseksualë dhe biseksualë, si dhe disa punonjës të kujdesit shëndetësor – duhet t’u ofrohet një vaksinë.

Javën e kaluar, drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se shpallja e shpërthimit një emergjencë globale shëndetësore do të ndihmonte në përshpejtimin e zhvillimit të vaksinave dhe zbatimin e masave për të kufizuar përhapjen e virusit.

Pas