Bota

Letra sekrete e Mbretëreshës Elizabeth II që mund të hapet pas 36 viteshBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:05 - 11/09/22 |
Opi Nion

Një letër sekrete e shkruar nga Mbretëresha Elizabeth është e mbyllur brenda një kasaforte në një ndërtesë historike të Sidneit të Australisë dhe nuk mund të hapet për 63 vjet të tjera.

Shënimi i shkruar me dorë u përfundua në nëntor 1986, pasi ndërtesa e Mbretëreshës Victoria të Sidneit u restaurua dhe u drejtohet njerëzve të Sidneit.

Letra është e vendosur brenda një kutie xhami në një zonë të kufizuar dhe askush nuk e di se çfarë thotë letra, madje as stafi personal i Mbretëreshës. Sidoqoftë, një gjë dihet që letra nuk mund të hapet deri në vitin 2085.

“Në një ditë të përshtatshme për t’u zgjedhur nga ju në vitin 2085 pas Krishtit, ju lutemi hapni këtë zarf dhe përcillni te qytetarët e Sidneit mesazhin tim për ta”, shkruhet në letrën e Elizabeth II drejtuar Kryetarit të Bashkisë së Sidneit dhe është është nënshkruar vetëm, “Elizabeth R.”

Ndërtesa e Mbretëreshës Victoria u hap në 1898 për nder të Jubileut të Diamantit të saj.Mbretëresha Victoria ishte stërgjyshja e Mbretëreshës Elizabeth.

Elizabeth, e cila u bë mbretëreshë në vitin 1952, vizitoi Australinë 16 herë, hera e parë vetëm 2 vjet pasi u kurorëzua. Ajo ishte vetëm 27 vjeç dhe monarkja e parë në fuqi që vizitoi Australinë. Është vlerësuar se rreth 1 milion njerëz dolën për ta parë atë në Sydney. Elizabeth dhe burri i saj, Princi Philip, u kthyen në vitin 1963 dhe e vizituan rregullisht gjatë dekadave që pasuan.

Vizita e saj e fundit në Australi ishte në vitin 2011, kur u takua me kryeministren e atëhershme Julia Gillard./Opinion.al

 

 

Pas