-Kulturë

Le Petit Journal (1939)/ Mbreti Zog u prit në Belgjikë mes brohoritjeve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:24 - 04/12/18 |
el ida

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 4 Dhjetor 2018

Gazeta franceze, “Le Petit Journal”, ka botuar të martën e 8 gushtit 1939, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me mbërritjen mbretit Zog dhe familjes mbretërore shqiptare në Belgjikë.

 

Sovrani ishte dje në Belgjikë

Bruksel, 7 gusht. – Të hënën, në fund të mëngjesit, mbreti Zog i Shqipërisë, mbretëresha Geraldinë, fëmija i tyre, princi i vogël Aleksandër, princeshat Myzejen, Ruhije, Maxhide dhe një suitë prej 22 vetësh mbërritën në Anvers nëpërmjet avullores belge “Brabant”.

Ne e dimë se ish-mbreti i Shqipërisë ishte së fundi në Oslo.

Mbreti Zog, i cili për pak çaste u shfaq mbi urën e anijes, u prit me plot brohoritje nga populli i Anvers; Mbretëreshës Geraldinë i dhuruan lule.

Mbreti u nis, nëpërmjet rrugës, në Bruksel.

 

Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), https://www.darsiani.com/la-gazette/le-petit-journal-1939-mbreti-zog-u-prit-ne-anvers-te-belgjikes-mes-brohoritjeve-te-banoreve/

Pas