-Kulturë

Le Matin (1940)/ Mbreti Zog kërkon vizë, do të largohet nga Londra në SHBA


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:51 - 28/12/18 |
el ida

Le Matin” ka botuar, të mërkurën e 17 korrikut 1940, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me vendimin e Mbretit Zog për tu larguar nga Anglia në drejtim të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Nga Londra, ish-Mbreti i Shqipërisë do të largohet në Amerikë

Uashington, 16 korrik. – Ish-Mbreti Zog i Shqipërisë, i cili jeton në Londër, ka kërkuar viza për atë dhe familjen e tij për të shkuar në Shtetet e Bashkuara. Largohen nga Anglia gjithnjë e më shumë përpara se të jetë tepër vonë.

 

 

Burimi: Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), https://www.darsiani.com/la-gazette/le-matin-1940-mbreti-zog-ka-kerkuar-viza-per-ate-dhe-familjen-e-tij-me-qellim-largimin-nga-anglia-per-ne-shtetet-e-bashkuara/

Pas