-Kulturë

Le Figaro 1924/ Ahmet Zogu e ka situatën nën kontroll në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:57 - 18/09/19 |
xhu lia

“Le Figaro” ka botuar, të shtunën e 27 dhjetorit 1927, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me marrjen e situatës nën kontroll në Shqipëri nga Ahmet Zogu, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Pas marrjes së Tiranës

Ahmet Zogu e ka situatën nën kontroll në Shqipëri

 

Beograd, 26 dhjetor

Ahmet Zogu, pas marrjes së Tiranës, ku ai thirri anëtarët e qeverisë së tij të mëparshme, e ka tani situatën nën kontroll në të gjithë Shqipërinë.

 

Mbështetësit e qeverisë kanë evakuar Shkodrën dhe Elbasanin.

Asnjë rezistencë serioze nuk është parashikuar në Jug.

Thuhet se imzot Fan Noli gjendet i strehuar në Durrës me qëllim largimin prej aty.

Fise të shumta, deri tani indiferente, e mirëpresin Ahmet Zogun si çlirimtar.

Paqëtimi dhe vendosja e një regjimi të ri duken se do të ndodhin shpejt.

 

 

Pas