Aktualitet

Lame:2100 regjistra kadastralë të dëmtuar në Tiranë,raporti i çohet kryeministritBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:02 - 18/06/22 |
Opi Nion

Kreu i Kadastrës, Artan Lame në një dalje për mediat ka prezantuar raportin për regjistrat pronësor në Kadastrën e Tiranës.

Ai ka evidentuar problematikat ndër vite ndërsa raportoi se nga 2342 regjistra, vetëm 250 janë pa probleme.

Ndërsa pjesa tjetër e regjistrave janë të dëmtuara, me faqe që i mungojnë, të grisura, ose faqe boshe të paplotësuara.

Situata me regjistrat pronësorë në Tiranë, për fat të mirë nuk është në situatën katastrofike që u gjetën në Durrës. Nga 2342 regjistra pronash, vetëm 250 rezultojnë pa dëmtime, të tjerat rezultojnë të dëmtuara. Më e detajuar, 515 faqe mungojnë tërësisht, i mbetet historisë dhe hetimeve për të zbuluar se çfarë ka luajtur në këto qindra faqe që nuk ekzistojnë me. Janë më qindra faqe të dyshuara si të zëvendësuara. Është dukshëm që faqja ndryshon, ngjyra formati, por edhe kjo kërkon hetim të mëtejshëm. 114 faqe të dubluara, e njëjta pronë ekzistonte në dy faqe. Bëhej që njëjta pasuri i trajtohej edhe një qytetari edhe një tjetri dhe pastaj duhej të përfundonin në dyer të gjykatave.

180 faqe të grisura, por në themelin e regjistrit duket copa e faqes së grisur. Fenomen në Tiranë që ishte shumë më i madh se në Durrës ekzistojnë 13 mijë faqe bosh. Qëllimet kanë qenë një, për ti plotësuar më pas me ato AMPT e rrugës së Kavajës, janë mijëra faqe pronash shtetërore që kanë përtuar t’i plotësojnë. Është punë e bërë e paguar njëherë që duhet ribërë nga kadastra.

Kjo e bëra me art, është bërë e mundur se shumica e regjistrave janë të palidhur dhe janë shqepur më pas dhe kushdo mund të hiqte e të shtonte. Në rastin e tiranë pesha është katër herë më e vogël në shifra se Durrësi. Regjistrat e dëmtuar më shumë kanë të bëjnë me pasuritë në zonat në zhvillim si Farka, Kashari, Yzberisht, Mëzez, Baldushk, Ndroq, Pezë Helmes, dhe Peza.

Në zonën e Kamëz-Vorë, do veçoja qytetin Kamëz dhe qytetin Vorë, Paskuqan, Valias, Bathore, Laknas, Babrru dhe Domja.

Përgjegjësia? Ndihem i lodhur sepse është shumë e thjeshtë të gjejmë përgjegjësinë te një punonjës arkivi para 20 vitesh dhe ti lëshohemi atij. Në themel kur shikojmë nën juridike mjafton të them se nuk ka pas rregullore se kush i administronte regjistrat, kushdo që e merrte detyrën nuk bënte inventar çfarë merrte e linte, nuk gjehet dot. Edhe sikur të merremi me përgjegjësinë në gjithë këtë histori e ka çdo ministër i Bujqësisë, Drejtësie, Kryeministër, çdo gjykatës e noter që ka bërë mish-mash në këto vite, për të shkuar më pas te ai punonjës i arkivës.

Vlera  e parë e këtij inventari vendos një sitë zero, pas kësaj dite s’ka më rrëmujë dhe ndryshime.  Arkivi është me sistem kamerash, alarmi dhe me punonjës që kanë përgjegjësi me firmë e vulë. Raporti i Tiranë s’do i përcillet kryeministrisë dhe ministrisë së drejtësisë, për ti lëndë mundësinë çdo strukture që të bëjnë hetime. Arsyeja e dytë është për të shmangur presionet, në momentin që ky raport është i depozituar në institucione të tjera që ti prekësh regjistruar duhet të merresh me kryeministrinë  e prokurorinë”,-u shpreh Lame.

 

Pas