Aktualitet

Laburisti Khan mund të bëhet kryebashkiaku i parë mysliman në LondërBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 00:20 - 06/05/16 |
b.f

Miliona londinezë votuan sot në zgjedhjet vendore që mund të kurorëzojnë kandidatin laburist, Sadiq Khan, një mysliman djal i një shoferi pakistanez autobusash, mishërimi perfekt i kozmopolitizmit të kryeqytetit britanik.

Sondazhet e japin Khan me një avantazh prej dhjetë pikës ndaj rivalit të tij kryesor, konservatorit Zac Goldsmith, që është djali i një miliarderi, raporton lajmi.net. 

Nëse ky avantazh konkretizohet nga rezultati përfundimtar i kutive të votimit, Zac Goldsmith, 45 vjeç, deputet i Tooting, një lagje popullore në jug të Londrës ku edhe është rritur, do të pasojë karizmatikun, Boris Johnson (partia konservatore) dhe do të bëhet kryetari i parë mysliman i bashkisë së një kryeqyteti të madh perëndimor.

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas