Bota

Laboratori në Wuhan pranon se po eksperimentonte me koronaviruse por …


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:31 - 24/05/20 |
Al Do

Laboratori i virologjisë në Wuhan, po punonte në tre lloje koronavirusi nga lakuriqët e natës, por asnjëra prej tyre nuk përputhet me atë që ka shkaktuar pandeminë Covid-19, ka thënë drejtoresha e tij.

Wang Yanyi, drejtoresha e Institutit të Virologjisë Wuhan, i tha transmetuesit të shtetit kinez CGTN se ngjashmëria më e afërt gjenetike me virusin që u përhap në të gjithë botën ishte vetëm 79.8%, duke shtuar se pretendimet e bëra nga presidenti amerikan Donald Trump dhe të tjerët se virusi mund të ketë rrjedhur nga objekti ishin “trillim i pastër”.

“Instituti ynë së pari mori mostrën klinike të pneumonisë së panjohur më 30 dhjetor të vitit të kaluar … Ne nuk kishim ndonjë njohuri para kësaj, dhe as nuk kishim hasur ndonjëherë, hulumtuar apo ruajtur virusin. Në fakt, si të gjithë të tjerët, ne as nuk e dinim që virusi ekzistonte. Si ka mundur të ketë dalë nga laboratori ynë kur nuk kemi pasur kurrë? ”- tha ajo.

Përpjekja e laboratorit për të hedhur poshtë pretendimet megjithatë ka të ngjarë të shtojë më shumë thashethemet e konspiracionit.

Deklaratat e drejtoreshës së laboratorit erdhën mes frikës se SHBA do të vuajë një valë të dytë të koronavirusit ndërkohë që numri i viktimave i afrohet 100 mijë. /Opinion.al

Pas