Aktualitet

Kuvendi miraton Komisionin e Posaçëm Parlamentar, ja 6 përfaqësuesit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:37 - 17/09/20 |
Opi Nion

Ditën e sotme Kuvendi miratoi në seancë plenare Komisionin e Posaçëm Parlamentar që do të zgjedhë trupën e KQZ-së së re.

95 vota ishin pro teksa 3 të tjera kundër kurse 5 deputetë votuan abstenim. Aktualisht KQZ ka dhe një muaj kohë dhe për të filluar punën për zgjedhjet e 25 prillit të 2021.

Përfaqësues nga mazhoranca në Komision do të jenë Gjiknuri, Alket Hyseni dhe Adnor Shameti. Nga opozita parlamentare Murrizi me Stojkun, kurse një vend do të ketë dhe për opozitën jashtëparlamentare, që ka autorizuar Oerd Bylykbashin.

Ndërkohë nesër skadon afati për 12 vendet e KQZ-së së re. Deri më tani kanë kandiduar Helga Vukaj, Besnik Maho, Eldrina Karafili, Artan Kodheli, Sali Shehu, Bledar Skënderi ndërkohë për dy pozicione të tjera kandidojnë Leonard Gremshi dhe Dritan Caka.

NJOFTIMI NGA KUVENDI

Projektvendim
“Për krijimin dhe përbërjen e komisionit të posaçëm parlamentar
të shqyrtimit dhe përzgjedhjes së kandidaturave për organet

drejtuese të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve: Komisionerit
Shtetëror të Zgjedhjeve, Komisionit Rregullator, Komisionit të
Ankimimeve dhe Sanksioneve si dhe për Nënkomisionerin
Shtetëror të Zgjedhjeve”
REZULTATI I VOTIMIT
VOTIMI
PRO KUNDËR ABSTENIM
95 5 3
MIRATOHET

Pas