Aktualitet

“Kushton më pak”, shqiptarët gjejnë rrugë tjetër për të ikur në BritaniBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:39 - 29/08/22 |
Opi Nion

Shqiptarët vazhdojnë të jenë në qendër të vëmendjes në mediat britanike.  Së fundmi “The Telegraph” raporton se emigrantët shqiptarë po largohen nga Shqipëria drejt Britanisë së Madhe nga Irlanda.

Në artikullin e medias britanike thuhet se, shqiptarët përdorin Irlandën si rrugë kalimi për të shkuar në Angli për shkak të kontrolleve të buta në kufi. Po ashtu kalimi me taksi shkon deri në 2500 £ më pak se kostoja e kalimit me gomone përmes Kanalit Anglez.

Shqiptarët po punojnë me bandat kriminale irlandeze për të çuar emigrantët në Dublin, shpesh me dokumente të rreme të BE-së, përpara se të sigurojnë një taksist irlandez për të hyrë fshehurazi në Mbretërinë e Bashkuar me tragete.

Rruga u kushton emigrantëve rreth 2500 £ për person dhe 300 deri në 400 £ të tjera për një kartë identiteti false të blerë në Shqipëri. Ndërsa, kalimi i paligjshëm i kanalit me një varkë të vogël kushton mesatarisht nga 5000 deri në 5500 paund.

Një organizator i bandës i tha një gazetari të infiltruar se udhëtimet po kryheshin çdo ditë.

“Duhet të shkoni në Dublin. Ne kemi një çmim prej 2500 £ nga Dublini në Angli. Është 100 për qind i sigurt. Ju duhet një kartë identiteti false evropiane për të arritur lehtësisht në Dublin”, tha ai.

Nëse sfidoheni ‘bëni një zhurmë të madhe’

“Nëse merren në pyetje në Dublin, emigrantët këshillohen të “bëjnë shumë zhurmë” dhe të aplikojnë për azil. “Për 12 orë do të lirohesh. Pastaj vjen një taksi dhe ju mund të shkoni direkt në Angli”, tha organizatori i bandës.

Burime qeveritare thonë se liria e shqiptarëve për të lëvizur brenda Evropës kontinentale është “një sfidë”. Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) gjithashtu ka shprehur më parë shqetësimin për përdorimin e zonës së përbashkët të udhëtimit si një hyrje e pasme në Mbretërinë e Bashkuar.

Një zëdhënës i NCA tha: “Krimi i organizuar i imigracionit është një kërcënim kronik, shkalla dhe kompleksiteti i të cilit po evoluojnë vazhdimisht. NCA punon për të sulmuar dhe penguar grupet më të dëmshme për krimin e organizuar në çdo fazë të aktiviteteve të tyre në vendet e origjinës, në vendet tranzite, afër kufirit të Mbretërisë së Bashkuar dhe në ato që veprojnë brenda vetë MB.

“Ne gjithashtu punojmë me partnerë, duke përfshirë zbatimin e ligjit të imigracionit, policinë dhe zbatimin e ligjit të huaj, për të mbështetur hetimet e tyre.”

Zyrtarët e Home Office dhe NCA do të takohen të martën me Policinë shqiptare për të diskutuar planet për të përshpejtuar deportimin e shqiptarëve që hyjnë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar.

Ministria e Mbrojtjes zbuloi se 915 emigrantë arritën në Mbretërinë e Bashkuar të shtunën, një total prej më shumë se 25,000, dy herë më shumë se vitin e kaluar. Zyrtarët e Ministrisë së Brendshme thonë se 50 deri në 60 për qind e të ardhurve janë shqiptarë./Opinion.al

Pas