Aktualitet

“Kushdo që ka pasur mandat qeverisës nuk mund të jetë pjesë e amnistisë”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:12 - 10/06/20 |
Al Do

Kryeministri Edi Rama ka theksuar se nuk do të përfitojnë nga amnistia fiskale askush që është marrë me politikë, gjykatësit dhe prokurorët.

Gjatë një konference për mediat ku u dhanë detaje lidhur me Eurobondin e marrë dje nga qeveria, kryeministri Rama nënvizoi se askush që është marrë me politikë që nga viti 1990, asnjë që ka qenë gjykatës apo prokuror, nuk do jetë pjesë e amnistisë.

Funksionarët janë tërësisht të përjashtuar nga amnistia dhe nuk bëhet fjalë për këtë, politikanët nuk diskutohet. Kushdo që ka pasur një mandat qeverisës nuk mund të jetë pjesë e amnistisë, nëse bëhet fjalë për persona që 10 vite më parë kanë punuar në shtet, është temë tjetër, por funksionarë të lartë, deputetë, drejtorë aktual të institucioneve janë të përjashtuar askush që është marrë me politikë në Shqipëri që nga dita 1 e pluralizmit nuk do të jetë pjesë e amnistisë, asnjë që ka qenë gjykatës apo prokuror, qoftë edhe një ditë, nga 1990 deri më tani, nuk do jetë pjesë e amnistisë”, tha Rama. /Opinion.al

Pas