Bota

“Kush merr frymë në Mars?”, Studimi i NASA-s lë pa fjalë shkencëtarët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:37 - 13/11/19 |
el ida

Sonda “Curiosity” e NASA me fotografitë dhe analizat e kryera, ka ndryshuar përgjithmonë njohuritë që kemi për planetin Mars.

Studimi i pothuajse 6 viteve të dhënash dhe vëzhgimi nga Marsi premton një revolucion në astronomi dhe është botuar në revistën “Journal of Geophysical Research”.

Aty konkludohet se atmosfera e planetit ka një sasi oksigjeni shumë herë më të madhe se ajo e menduar. Niveli i këtij oksigjeni ndryshon në mënyrë sezonale, ku praktikisht molekulat e tij shumëfishohen deri në 30% gjatë pranverës, për të rënë në nivel gjatë dimrit.

Shkencëtarët nuk e shpjegojnë dot arsyen por disa mendojnë se instrumentet mund të jenë prishur, ose që niveli i ujit në terren të jetë shumë më i madh se ai i menduari. Por përgjithësisht ata mendojnë se nuk kemi të bëjmë me çështje atmosferike, por me një proces më të ndërlikuar, të tipit “diçka e prodhon oskigjenin dhe më pas e përthith”. Natyrshëm lind pyetja “kush merr frymë në Mars”?/Opinion.al

Pas