Te Fundit

 Kush janë fajtorët për biletat e shtrenjta?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:59 - 04/09/15 |
b.f

TIRANË– Janë mpleksur një sërë faktorësh që i bëjnë udhëtimet nga Rinasi më të shtrenjtat në Europë. E para; Koncensionari gjerman i Rinasit është monopol, e dyta; Taksat e larta dhe e treta; Çmimi i karburanteve.

Drejtuesi i nje prej agjencive turistike në vend, Besnik Vathi thotë se një nga aryset është numri i  pakët i kompanive ajrore që fluturojnë drejt Shqipërisë. 12 kompani ajrore punojnë në Shqipëri, të cilat kryejnë 20 fluturime drejt 20 destinacioneve.  Ndërsa aeroporti i Prishtinës ka 22 kompani fluturimi.

Taksat

Për një biletë  vetem vajtje, ne qytetar  qe udheton nga Tirana  paguan 26.5 euro taksa,   nga 12 euro qe paguan nje udhetar nga Korfuzi. Në Prishtinë taksa është 20.53 euro, në Shkup 17.5 euro, në Ohër 16.5 euro, në Korfuz 12 euro, në Dubrovnik 15 euro, në Podgoricë 15 euro.

 Karburanti

Çmimit të kripur te biletave , pervec taksave i shtohet edhe cmimi i larte i karburantit per avionet  per shkak te ekzistences se  një operatori të vetëm aktualisht në Tirana international airport.  Cmimi mesatar i nje liter nafte ne aeroportin nene tereza  rezulton te jete  25% me i larte se ne Paris.

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas