Aktualitet

Kush janë 4 të dënuarit që morën formularin në Elbasan


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:45 - 24/08/20 |
Opi Nion

OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, 4 personave të dënuar më parë  në qytetin e Elbasanit. Sipas policisë ata kanë qenë kryesisht të implikuar në trafikun e drogës dhe prostitucion.

Konkretisht, formulari i është dërguar Afrim Tarellit (Zeneli), 45 vjeç banues në Elbasan. Ai është dënuar nga gjykata e Apelit në Torino me 22 prill 2011, me 6 vjet e 10 muaj burg për akuzën e “trafikimit të narkotikëve kryer në bashkëpunim”.

Po ashtu formulari i është dërguar Vangjel Kondilit, anëtar i grupit “Poter-Al”. Ai është dënuar për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve” në korrik të vitit 2009 nga Gjykata e Krimeve të Rënda, dhe është ekstraduar nga Spanja drejt Shqipërisë.

OFL “ka piketuar” dhe Dashamir Bahidin, banues në Elbasan, i dënuar për veprën penale “Shfrytëzimi i prostuticionit në rrethana rënduese” dhe Mehmet  Shahinin, banues në Elbasan, i dënuar për veprën penale “Vjedhja me armë”.

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme./Opinion.al

Pas