Bota

Kush është kreu i talebanëve që pritet të marrë drejtimin e Afganistanit?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:39 - 16/08/21 |
Opi Nion

Teksa talebanët morën nën kontroll Kabulit dhe të gjitha kryeqyteteve të larta krahinore të Afganistanit, udhëheqësi i tij i lartë Mullah Abdul Ghani Baradar ka shumë të ngjarë të bëhet Presidenti i ardhshëm vendit, raportojnë mediat e huaja.

Theksojmë se Presidenti i Afganistanit Ashraf Ghani dhe diplomatë të tjerë të lartë tashmë janë larguar nga vendi pasi talebanët morën kontrollin e vendit. Në fitoren e tij, Mulla Abdul Ghani Baradar tani është shfaqur si udhëheqësi i padiskutueshëm i grupit kryengritës.

Kush është Abdul Ghani Baradar?

I lindur në provincën Uruzgan në 1968, ai luftoi në muxhahidët afganë kundër sovjetikëve në vitet 1980. Pasi rusët u dëbuan në 1992 dhe vendi ra në luftë civile midis komandantëve të luftës, Baradar krijoi një medrese në Kandahar me ish -komandantin e tij dhe kunatin e njohur, Mohammad Omar. Së bashku, dy mullahët themeluan talebanët, një lëvizje e kryesuar nga dijetarë të rinj islamikë kushtuar pastrimit fetar të vendit dhe krijimit të një emirati.

Historia e jetës së tij flet vetëm për konflikt të pandërprerë dhe të pamëshirshëm të vendit si dhe prangosjes së përgjakshme.

Vetëm 3 vite më parë ai u lirua nga burgu në Pakistan me kërkesë të SHBA, por ai tashmë mund të bëhet President.

Pas