Aktualitet

Strehimi i afganëve, do vendosen mes Durrësit e Tiranës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:07 - 16/08/21 |
Opi Nion

Vetëm një ditë pasi kryeministri Edi Rama, konfirmoi arrdhjen e afganëve në vendin tonë, pasi u rrezikohet jeta nga përkeqësimi i situatës dhe marrja nën kontroll e Afganistanit nga talebanët  mësohet se ata do të strehohen në një ambient mes Tiranës dhe Durrësit, i cili është afër portit dhe aeroportit.

Burime për ABC thonë se operacioni po koordinohet në vendin tonë nga Ministria për Punët e Jashtme dhe Ambasada Amerikane. Numri i saktë i afganëve që do të strehohen është i papërcaktuar, dhe ai do të saktësohet nga nevoja që amerikanët do të paraqesin.

Ata do të strehohen në një ambient mes Tiranës dhe Durrësit, i cili është afër portit dhe aeroportit.
Aleanca po verifikon personat që në të vërtetë gjatë 20 viteve të luftës kanë bashkëpunuar me NATO-n kundër talebanëve.

Ndërkohë më herët ministrja Olta Xhaçka, tha në twitter, se “Shqipëria është gati të presë qindra afganë, jeta e të cilëve kërcënohet nga përkeqësimi i situatës së sigurisë. Ne qëndrojmë krah për krah me aleatët tanë, të gatshëm për të garantuar sigurinë dhe mirëqenien e tyre”-tha ministrja shqiptare.

Pas