Rajoni

Kush është i vaksinuar nuk duhet të paraqesë PCR për të hyrë në GreqiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:33 - 04/02/22 |
Opi Nion

Personat që janë të vaksinuar dhe kanë një certifikate evropiane “Green Pass” nuk do t’iu kërkohet test PCR për të hyrë në Greqi.

Vendimin e ka bërë të ditur, ministri grek i Shëndetësisë, Thanos Plevris.

Masa do të hyjë në fuqi nga e hëna e ardhshme, më 7 shkurt.

Të kesh një certifikatë të vlefshme të BE-së për COVID në parim nuk i detyron poseduesit që t’i nënshtrohet kufizimeve shtesë, të tilla si testeve ose karantinës.

Ata që nuk kanë një certifikatë dixhitale të BE-së për COVID duhet të jenë në gjendje të udhëtojnë në një ekzaminim i cili do të kryhet para ose pas mbërritjes. Përveç kësaj, atyre mund t’u kërkohet të karantinohen / izolohen, sidomos nëse udhëtojnë nga vende shumë të prekura./Opinion.al

Pas