Te Fundit

Kush është biznesmeni Pandi Carapuli?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:02 - 06/10/15 |
b.f

TIRANË-Pandi Carapulli është atakuar disa herë nga PD-ja, si biznesmeni-mik i Kryeministrit që merr tendera të majmë. Eshtë folur se është ai ndërtuesi i shtëpisë së kryeministrit në Surrel të Dajtit. Pandi Carapulli është presidenti i kompanisë “Eurocol”. Kompania e tij në vitin 2014 fitoi tenderin e shpallur nga Ministria e Arsimit me fond 470 miliardë lekë (4 milion euro) për ndërtimin e Parkut Olimpik. Po kështu kompania Eurocol ka fituar tenderin dhe ka ndërtuar kullën në qendër të Korçës si dhe tenderin e parkut Rinia të po këtij qyteti. Gjithashtu me vendim Qeverie Eurocol ka marrë leje për ndërtimin e një resorti turistik në Dhërmi. Në faqen zyrtare të Kryeministrisë rezulton vendimi i datës 7/03/2014 për “Miratimin e Lejes Zhvillimore Komplekse për resortin turistik në fshatin Gjilekë, Dhërmi, Bashkia Himarë, Qarku Vlorë, me subjekt zhvillues EUROCOL Sh.p.k.” (bashkangjitur ketij lajmi). Po kështu në faqen e prokurimeve publike vihet re se një pjesë të mirë të tenderave shtetërorë i ka marrë kjo kompani.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas