Aktualitet

Kush do ta paguajë faturën e përmbytjeve? Ekonomi: Dëmshpërblen bashkia


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:30 - 23/02/21 |
Opi Nion

Milva Ekonomi, ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural shprehet se faturën e përmbytjeve në Obot, por edhe të gjitha zonat e tjera të prekura duhet ta paguajë bashkia e Shkodrës.

Sipas saj, në Obot ministri Bujqësisë ka vendosur në ndihmë një sasi ushqimi që shkon 56 ton për bagëtinë.

Kush do ta paguajë faturën? Ne kemi një ligj për mbrojtjen civile. Nuk u shpall gjendja e fatkeqësisë, por në të tilla situata bashkitë duhet të kenë një fond 4% për të përballuar këtë dëm. Bashkia duhet të bëjë dëmshpërblimin. Duhet ta bëjë bashkia. Në Obot ne si ministri Bujqësie kemi vendosur në ndihmë një sasi ushqimi që shkon 56 ton për bagëtinë” tha ministrja në ABC./ Opinion.al

Pas