Kryesore

Kurti: Serbia merr donacione nga BE, por mjete ushtarake nga Rusia


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:23 - 29/09/21 |
Opi Nion

Presidenteja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen pas vizitës në Shqipëri është ndalur në Kosovë, ku po zhvillon një konferencë të përbashkët për media me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

 Gjatë fjalës së tij Kurti tha se Serbia po përfiton donacione dhe fonde nga BE-ja por vazhdon të militarizohet nga Rusia e Kina.

 

“ Në pikat kufitare Bërnjak dhe Jarinje ne nuk kemi marrë ndonjë vendim të ri përveçse po e zbatojmë një marrëveshje të vjetër, fatkeqësisht Serbia u përgjigj me forcë duke grumbulluar forca ushtarake dhe mjete luftarake siç janë tanket dhe aeroplanët luftarakë të Rusisë. Fatkeqësisht ndodhemi në një situatë ku Serbia merr donacione nga BE-ja, dhe përkundër që i merr këto donacione pa zbatuar vlera do të duhej të demokratizohet e jo të militarizohet nga Rusia e Kina”, tha Kurti.

Më tej Kurti vijoi deklaratën duke thënë: “Unë kam kërkuar që të dënohen sulmet në Zubin Potok e Zveçan pasi këto sulme erdhën pas deklaratave luftënxitëse të presidentit të Serbisë dhe pas demonstrimeve luftarake në kufi me Kosovën”.

Pas