Aktualitet

Kur do të nisë Lufta e Tretë Botërore?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 06:00 - 30/11/15 |
b.f

Hipotezat janë të shumta dhe shumë studiues kanë rinisur intepretimin e profecive për të gjetur lidhje me aktualitetin gjeopolitk.

Sipas profesorit Luigi Bonanate, shef i degës së Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin e Torinos, lufta do të nisë për 15 vjet.

Barbaritë e xhihadistëve nuk janë shkaku i nisjes së një lufte të re, por rënia e SHBA­së në arenën ndërkombëtare, kriza financiare, shpërbërja e BE dhe ngritja e shpejtë e Kinës mund të çojnë në një përplasje.

“Të gjithë e shohin ISIS si armikun e madh të njerëzimit. Por natyrisht që ata nuk janë rreziku më i madh. SHBA­të janë në rënie të madhe ndërkohë që rivali i tyre, Kina, po rritet. Rusia gjithashtu po tenton të bëhet një superfuqi botërore duke kërkuar të zërë vendin e SHBA­së. Një situatë që mund të çojë në destabilizim dhe në një përplasje të mundshme”, thotë profesori Bonanate.

Ai ka zhvilluar “teorinë e luftës së shpeshtë” sipas së cilës çdo 70 vjet do të ndodhë një konflikt botëror për të rivendosur ekuilibrat.

”Sot SHBA­të janë gjithmonë e më pak në qendër të vëmendjes. Obama është ndoshta shkaku i kësaj rënie, ai nuk po arrin të qeverisë botën. Nuk kemi një rend ndërkombëtar solid. Është shkatërruar rendi që ekzistonte. Menduam se ishte gjë e mirë, por nuk rezultoi i tillë. Jemi futur në një fazë të një anarkie gjithmonë e në rritje. ISIS është një  tregues i kaosit gjeopolitik në botë, por jo shkaku i fillimit të një lufte. Lufta mund të fillojë në 2030, dhe sigurisht që s’do të jetë ISIS shkaku”, përfundon Bonanate.

KOMENTO (4)

Shkruaj nje koment

  1. Per mendimin tim lufta e tret botrore ka fillu po at dit si ka mbaru lufta e dyt botrore vetem se ka qen nje luft yjesh jo frontale e tash po me duket se se shoejti do i lan yjet e do zbresin ne fronte apet

  2. qe te kete ekuliber duhen 2 anet e pesheroes ka 25 vjet qe peshorja ka vetem 1 ane , duhet dhe ana e dyte patjeter

  3. nje ish gjeneral i ushtrise ruse para disa ditesh deklaroj qe ato qe kercenojne boten per luften e trete boterore, te cilat jane armet berthamore. per ironi te fatit jane siguria qe mbajne paqen ne kete bote, sepse asnje nuk ka per te bere lufte deri sa egsistojne armet berthamore, sepse i bjen qe te shkatarrohet e gjithe bota. dhe asnje nuk e deshiron ket gje.

Pas