Bota

Kuleba- vendeve të NATO-s: Kam 3 kërkesa… armë, armë, armë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:52 - 07/04/22 |
Opi Nion

Ministri i Jashtëm i Ukrainës i ka bërë thirrje vendeve të NATO-s për më shumë armë për të ndihmuar në shpëtimin e jetëve në Ukrainë.

Përpara takimit me kolegët ministra të jashtëm nga vendet e NATO-s në Belgjikë, Dmytro Kuleba thotë se fokusi  i axhendës së tij janë tre fjalë: “armë, armë dhe armë”.

Duke folur me gazetarët përpara takimit, ai thotë se pa “furnizime të qëndrueshme dhe të mjaftueshme” armësh, fitoret e Ukrainës do të shoqërohen me “sakrifica të mëdha”.

Kuleba shton se sa më shpejt të mbërrijnë furnizimet, aq më shumë jetë njerëzore, dhe qytete do të shpëtohen nga shkatërrimi si ai që bota pa në Bucha.

Mesazhi i tij ishte: “U bëj thirrje të gjithë aleatëve që të lënë mënjanë hezitimet e tyre, për t’i siguruar Ukrainës gjithçka që i nevojitet, sepse sado e çuditshme që mund të duket, sot armët i shërbejnë paqes.”/Opinion.al

Pas