Aktualitet

Kufiri me Malin e Zi /Punëtorëve shqiptarë u kërkohet çdo ditë tampon


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:18 - 15/09/21 |
Opi Nion

Vijon të ketë probleme kalimi i punëtorëve shqiptarë në pikën doganore të Hanit të Hotit me Malin e Zi.

Për shkak të ndryshimit të masave kundër pandemisë dhjetëra punëtorëve sezonalë u kërkohet çdo ditë tamponi për koronavirusin që kushton 23 euro për të kaluar kufirin.

Ata thonë se kjo situatë është e papërballueshme dhe kërkojnë një zgjidhje.

“Na kanë kthyer për testet. Testet nuk mund t’i përballojmë që të bëjmë 23 euro. Ne dalim çdo ditë. Është i papërballueshëm. Kemi dy vite që punojmë në Malin e Zi. Nuk mund të përballojmë, 20 euro marrim ditën e punës” – thotë një prej qytetarëve.

Ndërkohë raportohet se ka patur edhe punëtorë të vaksinuar që janë kthyer mbrapsht për shkak se nuk ishin mbushur 14 ditë nga marrja e dozës së dytë./Opinion.al

Pas