Politikë

Ktheu ligjin për Kodin Zgjedhor në Kuvend, Meta: Maxhoranca të reflektojë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:50 - 23/10/20 |
Opi Nion

Presidenti Ilir Meta ka folur pas kthimit në Kuvend për rishqyrtim ligjin për ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Në një dalje për mediat, Meta dekretoi se kthimi i ligjit në Kuvend u bë që mazhoranca të reflektojë dhe që “të rikthejë në shina marrëveshjen e 5 qershorit”.

“Thirrja e tyre drejtuar presidentit për ta kthyer përsëri në Kuvend këtë akt. Me qëllim rikthimin e aktit në shinat e 5 qershorit, kjo ishte një arsye kryesore për t’i dhënë mundësi tjetër maxhorancë që të reflektojë, të respektojë këtë marrëveshje gjithëpërfshirëse, përndryshe padyshim që do të mbajë një përgjegjësi kritike. Jo vetëm për këtë precedent të rrezikshëm në 3 dekada në mënyrë të njëanshme dhe për vonesën pa fund të procesit të çeljes së negociatave. Respektimi i kësaj marrëveshje është kusht i padiskutueshëm për BE.”, -tha Meta./ Opinion.al

Pas