Rajoni

Kryeministri bullgar: Marrëveshja me RMV të mos shkojë në BE


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:30 - 02/10/21 |
Opi Nion

Deri më tani Bullgari i ka vështirësuar Maqedonisë së Veriut hapjen e negociatave me BE për shkak të vetos. Por, duket se nga Bullgaria po vijnë mesazhe pozitive përsa iu përketë mosmarrëveshjeve mes dy shteteve.

Kryeministri i Bullgarisë, Stefan Janev, tha për BNT se në lidhje me Maqedoninë e Veriut, qeveria në Sofje synon të vazhdojë kursin që ka marrë deri më tani, pra të mbrojë interesin kombëtar bullgar në mënyrën më të mirë të mundshme.

Janev tha gjithashtu se problemet mes shteteve nuk duhet të transferohen në BE, por të përqendrohen në dialog për gjetjen e një marrëveshje sa më të afërt.

 “Por mosmarrëveshja midis dy vendeve fqinje nuk duhet të lejohet të transferohet në BE. Bullgaria duhet të përqendrohet në dialog dhe kontakte të vazhdueshme, me autoritetet në Republikën e Maqedonisë Veriore për të kërkuar një zgjidhje në emër të së ardhmes sonë të përbashkët,” tha Kryeministri Stefan Janev, duke shtuar se “ne nuk duhet të varrosemi në të kaluarën, por kërkoni një zgjidhje në të ardhmen. Bullgaria dëshiron një dialog normal, ajo dëshiron të ndalojë gjuhën e urrejtjes, si dhe edukimin për urrejtjen ndaj Bullgarisë. Ai gjithashtu dëshiron të ndalojë qëndrimin e keq ndaj njerëzve me vetëdije bullgare në Maqedoninë Veriore. Kështu, këto gjëra do të zgjidhen dhe formula e duhur do të gjendet”,-tha Janev.

Sipas tij, pas fundit të tetorit dhe nëntorit, kur do të ketë zgjedhje politike në Maqedoni dhe Bullgari, dialogu do të fitojë kuptim të ri.

“Nuk do të ketë ndryshim në pozicionin bullgar, sepse ai u vendos nga Asambleja Kombëtare Bullgare,” tha kryeministri Stefan Janev, duke shtuar se vendi nuk do të shantazhohet./ Opinion.al

Pas