Aktualitet

Kryemadhi pranon humbjen: I kërkoj falje Metës, ndoqëm strategji të gabuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:01 - 28/04/21 |
Opi Nion

Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi ka dalë ditën e sotme në një konferencë për shtyp, teksa ka pranuar humbjen për zgjedhjet e 25 prillit.

Në fjalën e saj Kryemadhi i ka kërkuar falje Presidentit të vendit, Ilir Meta duke pranuar kritikat e tij për dorëzimin e mandateve, teksa ka pranuar se kishin ndjekur strategji të gabuar.

“Koha dhe ky rezultat tregoi që shqetësimi i presidentit të Republikës ishte i drejtë. Prandaj dua që në emër të LSI dhe timin personal. t’i kërkoj falje për këtë qëndrim, që nuk solli gjë tjetër vetëm rrëmbimin dhe fitoren e zgjedhjeve nga bandat kriminale dhe oligarkët. Makineria mediatike kundër LSI, e cila nuk u tërhoq në asnjë moment prej dy vitesh që në momentin kur ne si LSI fatkeqësisht zbatuam një strategji e cila pati pasojat në këtë rezultat që dhe që nuk reflektoi vullnetin e qytetarëve për ndryshim, ku patëm një strategji të gabuar duke filluar nga djegia e mandateve, mosmarrja pjesë në zgjedhje lokale duke i dhënë pushtet bandave dhe oligarkëve për të tjetërsuar kushtetuan”, vijoi Kryemadhi.

Teksa ajo ka falenderuar gjithashtu edhe votuesit e vlefshëm, ku dhe ka prentenduar se nga votat e pavlefshme 70% ishin për LSI.

Dua të falënderoj votuesit e vlefshëm 107 mijë votuesit e vlefshëm. dhe 81 mijë votuesit e pavlefshëm, ku 70% janë votues të LSI-së. Falenderim për burrat dhe gratë që nuk u shitën, nuk u trmebën nga kërcënimet. Makineria mediatike, politike kundër LSI-së, e cila nuk u tërhoq për asnjë moment prej 2 vitesh”.

Sipas saj, rezultati nuk reflektoi vullnetin e qytetarëve për ndryshim. “Nuk do të tërhiqemi, por do ta vazhdojmë betejën tonë edhe më tutje. LSI nuk do të jetë vetëm në Parlament, por në sheshe dhe çdo shtëpi të qytetarëve shqiptarë”, tha Kryemadhi./Opinion.al

Pas