Bota

Kriza Ukrainë-Rusi, vazhdojnë përpjekjet diplomatikeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:57 - 14/02/22 |
Opi Nion

Mes tensioneve mbi Ukrainën kryediplomati rus këshilloi të hënën Presidentin Vladimir Putin që të vazhdojë bisedimet me Perëndimin, lidhur me garancitë mbi sigurinë që kërkon Moska.

Deklarata e ministrit të Jashtëm Sergey Lavrov lë të kuptojë vazhdimin e rrugës diplomatike nga Kremlini. Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar se Moska mund të fillojë sulmin ndaj Ukrainës, në çdo moment. Këto komente zoti lavrov i bëri në fillim të një takimi me Presidentin Vladimir Putin, gjatë një paraqitjeje televizive që dukshëm ishte e inskenuar për kamerat.

Lavrov sugjeroi se Moska duhet të dialogojë me SHBA dhe aleatët e tyre edhe pse ata kanë refuzuar kërkesat kryesore të Rusisë. Moska kërkon garanci nga Perëndimi që NATO nuk do të lejojë Ukrainën dhe vendet e tjera ish-sovjetike të bëhen anëtare të saj dhe se aleanca do të tërheqë trupat nga Evropa Lindore.

Lavrov vuri në dukje se edhe pse Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj i kanë hedhur poshtë këto kërkesa, Uashingtoni ka thënë se është i gatshëm për dialog mbi vendosjen e kufizimeve në dislokimin e raketave në Evropë, stërvitjeve ushtarake, si dhe mbi masa të tjera që do të shërbenin për ndërtimin e besimit mes palëve.

Putin ende nuk e ka hartuar përgjigjen zyrtare të Rusisë ndaj këtyre propozimeve. Disa vëzhgues presin që në fund Moska të pranojë një kompromis, që do të ndihmonte në shmangien e luftës, duke u dhënë mundësinë të gjitha palëve të tërhiqeshin “me dinjitet”.

Ndërsa NATO refuzon t’i mbyllë derën Ukrainës, aleanca gjithashtu nuk ka plane që Ukraina ose vende të tjera ish-sovjetike, të bëhen anëtare të saj. Me synimin për të zbutur tensionet disa ekspertë kanë hedhur ide të tilla si vendosjen e një moratoriumi mbi zgjerimin e NATO-s, ose të një statusi neutral për Ukrainën.

Ambasadori i Ukrainës në Mbretërinë e Bashkuar Vadym Prystaiko, duket se sugjeroi një rrugë të tillë të mesme, gjatë një interviste për rrjetin televiziv BBC-së të dielën, kur tha se vendi mund të hiqte dorë nga synimet e tij për t’u anëtarësuar në NATO-n, nëse kjo do të shmangte luftën me Rusinë. Anëtarësimi në aleancën perëndimore ushtarake është i shprehur si synim në kushtetutën e Ukrainës.

Megjithatë të hënën ambasadori Prystaiko u duk se u tërhoq nga ky qëndrim, duke thënë se “për të shmangur luftën ne jemi gati për shumë lëshime, por kjo nuk ka të bëjë fare me NATO-n, një çështje që parashikohet në kushtetutë”.

I pyetur mbi komentin e zotit Prystaiko, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Rusia do ta mirëpriste një veprim të tillë, por vuri në dukje refuzimin e shpejtë të këtij qëndrimi nga ministria e jashtme e Ukrainës.

Kryetari i parlamentit ukrainas Ruslan Stefanchuk theksoi gjithashtu se nuk ka ndonjë plan për rishikimin e dispozitës kushtetuese që i referohet anëtarësimit në NATO dhe se disa ligjvënës kërkuan shkarkimin e zotit Prystaiko.

Ndërkohë, ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha të dielën se Kievi po kërkon që në 48 orët e ardhshme të mbahet një takim i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë për të diskutuar rreth grumbullimit të trupave ushtarake ruse në kufijtë e vendit të tij.

Pas