Kryesore

Kriza energjetike në Kosovë, Rama: Po vlerësojmë çdo mundësi ndihme


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:58 - 28/12/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me krizën energjetike në Kosovë.

Përmes një reagimi në rrjetin social “Twitter”, Rama shkruan se ka ndjekur me shqetësim krizën e rëndë energjetike që ka prekur Kosovën.

Ai shkruan se ka folur sot me ministren e Energjetikës dhe i ka kërkuar të vlerësojë çdo mundësi ndihme që familjeve kosovare mos t’iu mungojë energjia elektrike në dy ditët e festës së ndërrimit të viteve.

Shqipëria s’e ka aspak të lehtë mbrojtjen e vijueshme të familjeve e sipërmarrjeve të vogla nga dallga e tërbuar e krizës energjitike që po kërcënon çdo vend, por në sekëlldira të mëdha apo në gëzime popullore siç është Viti i Ri, ne s’mund të mos e ndajmë me Kosovën aq sa kemi!

Duke e ndjekur me shqetësim krizën e rëndë energjetike që ka prekur Kosovën kërkova sot nga ministria e Energjisë të vlerësojë çdo mundësi ndihme për qeverinë e Kosovës,që familjeve në Kosovë të mos u mungojë energjia elektrike në dy ditët e festës popullore të ndarjes së viteve!”-shkruan Rama në Twitter./Opinion.al

Pas