Bota

Kremlini kritika për qasjen e Ukrainës në bisedimet e paqes: Lë për të dëshiruar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:40 - 18/04/22 |
Opi Nion

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov ka kritikuar qasjen e Ukrainës ndaj bisedimeve të paqes. Në një konferencën për mediat, ai tha: Kontaktet vazhdojnë në nivel ekspertësh në kuadër të procesit të negociatave. Fatkeqësisht, pala ukrainase nuk është konsistente për sa i përket pikave për të cilat është rënë dakord. Ajo shpesh po ndryshon pozicionin e saj dhe tendenca e procesit të negociatave lë shumë për të dëshiruar.

Reuters raporton se Peskov tha gjithashtu gjatë fjalës së tij se kishte ende kohë që vendet e ashtuquajtura  “jomiqësore” të kalonin në pagesat për gazin në rubla. Ai nuk pranoi të specifikojë se sa vende kishin rënë dakord për ta bërë këtë.

Kujtojmë se në fund të marsit, presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një dekret që kërkon që blerësit e huaj të paguajnë për gazin në monedhën ruse ose përndryshe do të ndërpritet furnizimi.

Pas