Bota

Bashkimi Europian akuzon Marie Le Pen për përvetësim fondesh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:51 - 18/04/22 |
Opi Nion

Organi kundër mashtrimit në Bashkimin Evropian ka akuzuar Marine Le Pen dhe disa nga anëtarët të partisë së saj për përvetësim të rreth 620,000 euro ndërsa shërbenin si deputete të Parlamentit Evropian.

Faqja e internetit investigative e Francës Mediapart publikoi një pjesë të raportit të ri 116 që pretendon se eurodeputetët keqpërdorën fondet e BE-së për qëllime partiake kombëtare.

Pretendimet vijnë një javë para raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, më 24 prill, në të cilat Le Pen do të shkojë ballë për ballë me Emmanuel Macron.

Një zëdhënës i partisë së ekstremit të djathtë të Le Pen, Rassemblement National (Tubimi Kombëtar) vuri në dyshim kohën e akuzave. Avokati i Le Pen, Rodolphe Bosselut tha për Agence France-Presse se ai ishte “i tronditur nga mënyra se si po vepron Olaf [zyra evropiane kundër mashtrimit]”. Ai këmbënguli se disa nga raportet kishin të bënin me “fakte të vjetra, më shumë se 10 vjet”.

“Marine Le Pen e kundërshton këtë. Ajo e kundërshton atë pa pasur akses në detajet e akuzës. Është një manipulim; Fatkeqësisht, nuk jam i befasuar”, tha Bosselut për kanalin francez BFMTV.

Sipas Mediapart, Olaf ua dërgoi raportin hetuesve francezë në mars. Le Pen akuzohet se ka devijuar personalisht pothuajse 137,000 € të fondeve të BE-së gjatë kohës së saj si eurodeputete midis 2004 dhe 2017. Babai i saj, Jean-Marie Le Pen; Louis Aliot, ish-partneri i saj dhe një ish-zëvendës president i RN, i cili tani është kryebashkiak i Perpignan; dhe Bruno Gollnisch, përmenden gjithashtu në raport se kanë keqpërdorur paratë publike. Por të gjithë i kanë mohuar akuzat.

Pas