Aktualitet

KPK shkarkon gjyqtarin e Gjykatës së Apelit në Durrës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:34 - 18/11/19 |
Opi Nion

Gjyqtari i Gjykatës së Apelit në Durrës, Arjan Balliu, është shkarkuar nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit.

Balliu u përball në seancën dëgjimore të 11 nëntorit me KPK  për një raport negativ financiar, dyshimet për konflikti interesi, fshehje pasurie dhe për deklarim të rremë.

Ndërkohë, gjyqtari nuk i ka pranuar gjetjet e KPK dhe ka kërkuar rivlerësim në të 3 shtyllat kryesore të “Vettingu’. Por, duke u nisur nga të dhënat e marra gjatë verifikimeve të bëra në tre shtyllat e parashikuar për hetimin në Vetting, Komisionin i Pavarur i Kualifikimit vendosi sot shkarkimin e Balliut./ Opinion.al

Pas