Kryesore

Kosovë, hyjnë në fuqi masat e reja anti-COVID


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:47 - 20/08/21 |
Opi Nion

Rritja e shpejtë e të infektuarve në Kosovë solli shtrëngimin e masave kufizuese. Duke nisur nga dita e sotme në vend hyjnë në fuqi masat e reja anti COVID.

Kështu, ndalohet veprimtaria e klubeve të natës, mbajtja e dasmave, fejesave dhe festave familjare.

Po ashtu ndalohet hyrja në ambientet ku mbahen grumbullimet, tubimet si festivalet dhe koncertet, aktivitetet sportive dhe kulturore të cilat kanë kapacitet mbi 100 persona, si dhe organizimi i këtyre aktiviteteve, lejohet vetëm nëse pjesëmarrësit kanë certifikatën e vaksinimit me një apo dy doza të vaksinës, test PCR negativ jo më të vjetër se 72 orë, dëshmi se personi e ka kaluar COVID-19 apo test antigjen jo më të vjetër se 48 orë.

Ndryshime do të ketë edhe në kufi për qytetarët që hyjnë nga vende të konsideruara me rrezik të lartë. Ata duhet të paraqesin test negativ të bërë në 72 orët e fundit, certifikatë vaksinimi ose dëshmi të antitrupave jo më të vjetër se 1 muaj. Për të përballuar situatën në spitale, qeveria ka miratuar shtimin e stafit shëndetësor.

Në të gjithë vendin, numri total i infektimeve ka shkuar në 120.862  ndërsa i viktimave në 2.303.

Pas