Rajoni

Kosovë/ 13 viktima dhe 225 raste të reja me koronavirus


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:15 - 04/08/20 |
Opi Nion

Institucionet shëndetësore në Kosovë kanë njoftuar se në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe 13 viktima COVID-19, duke e çuar në e përgjithshëm të viktimave në 269.

Gjatë 24 orëve të fundit, nga 477 mostra të testuara, janë regjistruar edhe 225 raste të të infektuarve, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 9.274. Deri më tani, Kosovë janë shëruar 201 pacientë, ndërsa raste aktive janë 3.815.

Gjatë javëve të fundit është shënuar rritje e numrit të rasteve të të infektuarve dhe atyre që kanë humbur betejën me sëmundjen.

Me koronavirus janë infektuar edhe zyrtarë të lartë shtetërorë dhe politikë përfshirë, kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, zëvëndëskryeministrin, Driton Selmanaj, dhe kryetarin e Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli.

Nga COVDI-19  është shëruar kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa. Edhe një numër i deputetëve të Kuvendit të Kosovës gjatë periudhës së fundit kanë njoftuar se janë infektuar me koronavirusin e ri.

Të hënën, Policia e Kosovës njoftoi se gjatë 24-orëve të fundit 58 persona nuk kanë respektuar masat e vendosura nga qeveria, që kanë për qëllim frenimin e përhapjes së mëtejmë të koronavirusit.

Rastet e mosrespektimit të masave, sipas raportit 24-orësh të policisë kanë ndodhur në Podujevë, Ferizaj, Prizren, Malishevë dhe Vushtrri.

Sipas vendimit të fundit të Qeverisë së Kosovës, të datës 28 korrik, qytetarët detyrohen të mbajnë maska, të respektojnë distancën dhe të mbajnë higjienën personale.

Po ashtu, lokalet e gastronomisë në Kosovë, sipas vendimit të qeverisë, të datës 28 korrik, e kanë të ndaluar veprimtarinë nga ora 22:30 deri në orën 05:00.

Pas