Rajoni

Koronavirusi/ Shkon në 108 numri i të prekurve në Kosovë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:52 - 31/03/20 |
Al Do

Në Kosovë kanë rezultuar edhe dy raste të tjera të prekura nga koronavirusi në analizat e 2 orëve të fundit.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës njoftoi se nga  testimi i 24 pacientëve të dyshimtë, 2 prej tyre rezultuan pozitivë.

Një nga rastet është nga Gjakova, kontakt i dy familiarëve të rezultuar pozitiv dhe pacienti i dytë pozitiv nga Prizreni është infektuar jashtë shtetit.

Në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK, janë testuar gjithsej 1.175 mostra të dyshimta në virusin SARS-CoV-2, prej të cilave kanë rezuluar pozitive 108 gjithësej. /Opinion.al

Pas